کفش آوا

avashoesco.com

info@avashoesco.com

04136569391

 

واکس مناسب کفش

واكْس به صورت عمومي به ماده‌اي گفته مي‌شود كه بر روي جسمي ماليده شود به طور مثال واكس كفش ماده‌اي است كه روي كفش براي ايجاد لايه‌اي شفاف و محافظت از نخ‌هاي آن ماليده مي‌شود .
...
معمولاً واكس ماده‌اي كرم مانند است كه براي براق كردن سطح مواد مختلف استفاده مي‌شود. امروزه جهت ايجاد رفاه دستگاه‌هايي جهت واكس كفش ايجاد شده‌است كه به آن دستگاه براق كننده كفش مي‌گويند كه به وسيله يك يا دو برس كه به صورت افق قرار دارند رويه و كناره‌هاي كفش را تميز مي‌نمايد .
براي تهيه واكس كفش ابتدا بايد حلال مناسب انتخاب شود. سابقاً از حلال نيتروبنزن براي اين منظور استفاده مي شد اما به علت تأثير نامطلوبي كه بر روي چرم به جا مي گذارد استعمال آن بعدها متروك گرديد. امروزه از روغن تربانتين به عنوان حلال استفاده مي شود، اما در بعضي موارد به علت گراني اين روغن به جاي آن پارافين مايع يا نفت به كار مي برند كه البته از مرغوبيت واكس خواهد كاست. در انتخاب ماده حلال بايد شرايط زير رعايت شود :


درجه جوش آن بايد نزديك به درجه جوش تربانتين باشد .
قابليت تبخير آن چنانچه زياد باشد با چند بار باز و بسته شدن سرپوش قوطي واكس، محتواي آن خشك و غير قابل استفاده مي شود و چنانچه قابليت تبخير آن كم باشد به هنگام واكس زدن موجب تأخير عمل شده و از براق شدن چرم جلوگيري مي كند. بنابراين قابليت تبخير اين ماده بايد متناسب با زمان لازم باشد به طوري كه عيبهاي فوق ظاهر نشود .
قابليت حل آن براي ساير مواد لازم در ساخت واكس و حفظ اين مواد در درجات حرارت مختلف
علاوه بر مواد فوق بايد روغن مناسبي در واكسها به كار رود كه جايگزين چربي طبيعي چرم باشد و در حفظ آن عمل نمايد. براي اين منظور معمولاً از استآرين، اولئين، لانولين و پاره اي روغنهاي نباتي به مقدار مناسب استفاده مي كنند .


پاک کردن کفش کتانی: اگر کفش کتانی می*پوشید، حتماً می*دانید که این کفش*ها خیلی زود کثیف می*شوند. چاره کار شما در استفاده از شامپو فرش است. چه*طور فرش*ها را با شامپوفرش تمیز می*کنید، برای کفش*ها هم همان کار را بکنید

پاک کردن کفش*های جیر: برای پاک کردن کفش*های جیر می*توانید از یک مداد پاک*کن کمک بگیرید. ابتدا خطوط و لکه*های روی کفش را پاک کنید. سپس یک برس نرم کفش را رویش بکشید تا گرد و غبار کفش پاک شود

پاک کردن کفش*های رنگ روشن: کفش*های سفید و روشن را با خمیر دندان یا شیرپاک*کن تمیز کنید. این مواد را روی یک تکه پنبه بمالید و بعد از تمیز کردن کفش آن را با آب شست*وشو دهید

 پاک کردن پاشنه کفش: پاشنه*های کفش معمولاً زود دچار لک و آسیب*دیدگی می*شوند. برای برطرف کردن این معایب از اسپری*های رنگی ماشین استفاده کنید. این کار به دوام پاشنه کفش نیز می*افزاید .

چگونه از کفش‌های خود در فصل زمستان محافظت کنیم

فصل زمستان بیشتر از سایر فصل های سال به پوست، لباس و مخصوصا کفش‌های ما آسیب می‌رساند. عوامل خشن و ناملایم زمستان باعث فرسوده شدن و کهنه شدن کفش‌های چرمی می‌شود. اندکی پس از بارش تند برف، لکه‌های شوره بر روی کفش ظاهر می‌شود و پس از یک هفته راه رفتن در آب و هوای طوفانی و نمدار، شکاف و ترک‌های زشتی روی کفش پدیدار می‌شود. مطمئنا کفش‌های چرمی در تمام طول سال نیاز به محافظت و توجه دارد، اما این کار در طول فصل زمستان اهمیت بیشتری دارد، چون یک جفت کفش چرمی بسیار مرغوب و با کیفیت عالی ممکن است در زمستان به سرعت خراب و کهنه بشود. با این وجود می‌توانید به راحتی با رعایت نکات ساده‌ای که برایتان شرح می‌دهیم از صدمه رسیدن به کفشتان جلوگیری کنید.

واکس زدن کفش 
قبل از هرچیز کفش خود را واکس بزنید. واکس و براق‌کننده کفش بسیار ضروی و مهم است، خصوصا در فصل زمستان؛ اما ما معمولا در این مورد سهل انگاری می‌کنیم. واکس کفش یک رویه محافظ به کفش می‌دهد که چرم را مرطوب و ملایم می‌کند و دربرابر شرایط خیس از آن مراقبت می کند. 
قبل از اینکه برای اولین بار درفصل سرد زمستان کفشتان رابپوشید، حتما آن را واکس بزنید تا از چرم کفش محافظت بشود.

فورا کفش را پاک کنید
سعی کنید بلافاصله بعد از کثیف‌شدن کفش، آلودگی و کثیفی که روی سطح چرم کفش نشسته است، پاک کنید. حتی اگر در پیاده رو راه می‌روید و کفش شما در گل و لای فرورفته است، بهتر است در اولین فرصت در گوشه‌ای بایستید و آن را تمیز کنید. هر کدام از ما باید یک کفش پاک‌کن و برس کفش با موهای زبر و جنس خوب داشته باشیم- برای هر رنگ چرمی یک برس مخصوص- پاک‌کردن و زدودن آلودگی و گل و لای باعث می‌شود که این ذرات فرصت نفوذ در واکس و چرم کفش را پیدا نکنند و به آن آسیب نرساند. شاید این کار بی‌اهمیت به نظر برسد، اما در طول فصل زمستان برای محافظت از کفش بسیار مهم و ضروری است.
برس و کفش‌پاک‌کن خود را همراه کفش و در جاکفشی بگذارید تا به سهولت دردسترس باشد و بلافاصله بتوانید از آن استفاده کنید.


خشک کردن کفش
خیابان های پر گل و لای و مرطوب زمستانی باعث خیس شدن کفش می‌شود؛ این شرایط اجتناب ناپذیر است. آنچه که باید دقت کنیم و از انجامش خوداری کنیم، خشک کردن سریع کفش است. یعنی هیچ‌وقت نباید کفشهای خیس خود را نزدیک بخاری یا شومینه بگذاریم تا مرحله خشک شدن کفش را تسریع کنیم. این کار شدیدا به چرم کفش صدمه می‌زند. یادتان باشد که کفش چرمی خیس و نرمدار را فقط باید در معرض هوا خشک کرد. اگرچه این روش سرعت دلخواه شما را ندارد، اما ارزش این کار را دارد.
هنگامی که به مسافرت می‌روید، بهتر است کفش‌های خیس خود را در روزنامه بسته‌بندی کنید تا چرم هنگامی‌که در طول شب خشک می‌شود، شکل خود را حفظ کند.

شوره کفش
برای کسانی که در مناطق آب و هوایی سخت‌تری زندگی می‌کنند، در فصل زمستان خطوط و لکه‌های شوره زیادی بر روی کفش ظاهر می‌شود. به هر حال وقتی کفشتان شوره زد، زودتر به آن توجه کنید و دست به‌کار بشوید تا اثرات آن کمتر بشود. شما می‌توانید لکه‌های شوره را به راحتی با یک پارچه نمدار پاک کنید. یک راه برای پیشگیری از شوره زدن کفش این است که وقتی از شرایط آب وهوایی بارانی و مرطوب که مطمئنا موجب شوره زدن کفش می‌شود، به خانه آمدید فورا کفشتان را با یک پارچه تمیز و خشک به‌آرامی پاک کنید، قبل از اینکه شوره روی کفش شما بنشیند و آن را بدشکل کند.
محصولات نمک زدا برای پاک کردن شوره کفش خوب است، اما استفاده از ترکیب نمک و سرکه هم روش مناسبی است و همان تاثیر را دارد.

کفش چرم جیر
همه چرم‌ها به مراقبت یکسانی نیاز ندارند. چرم جیر و چرم مخمل نما، یک جنس بسیار شیک و زیبا برای زمستان است، اما همان تکنیک‌های پاک‌کردن و مراقبت چرم معمولی در مورد کفش چرم جیر صدق نمی کند. به طور کلی باید از خیس شدن این نوع کفش جلوگیری کرد. این محدودیت مهمی است. وقتی کفش چرم جیر کثیف و آلوده بشود، واکس یا برس زدن به‌تنهایی پاسخگو نیست. برای پاک کردن و تمیزکردن آن باید از یک مداد‌پاک‌کن استفاده کنید تا لکه‌ها و خراش‌های روی چرم را از بین ببرد. سوهان ناخن هم در این مورد بسیار مناسب است.

بوی نامطبوع کفش
در فصل سرما جورابهای پشمی وسیله بسیار خوبی برای گرم کردن پاها است، اما پوشیدن آنها ممکن است برای کفش مضر باشد. در حالی که پارچه ضخیم جوراب پای ما را گرم می‌کند، باعث عرق کردن پا نیز می‌شود و در نتیجه باعث عرق کردن کفش و بو‌گرفتن آن می‌شود. کفش‌ بدبو ما را آزار می دهد و هوای مرطوب بیرون هم به این مشکل اضافه می‌شود. استفاده از پودر تالک(پودر طلق) برای حل این مشکل روش خوبی است.
می‌توانید یک ورقه خشک‌کن با رایحه خوب را درون کفش بگذارید، این ورقه بوی نامطبوع کفش را جذب می‌کند و بوی خوش کاغذ هم مدتی بعد از برداشتنش باقی می‌ماند.

 

 

 

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به گروه تولیدی کفش آوا میباشد